برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار جدید » حکمت روزه پرهیزکاری است/ همه ادیان توحیدی برای نزدیک شدن به خدا دارای روزه بوده اند

حکمت روزه پرهیزکاری است/ همه ادیان توحیدی برای نزدیک شدن به خدا دارای روزه بوده اند


به گزارش صاحب نیوز؛آیت الله حسین مظاهری ظهر امروز در جلسه اخلاق خود در ماه مبارک رمضان در مسجد حکیم، پیرامون موضوع روزه خاص اظهار کرد: براساس برداشتی که از روایات می شد، روزه به سه قسم تقسیم شده است، اول روزه مردم، دوم روزه خواص مردم و سپس روزه اخص الخواص که روزه شهودی است.

وی عنوان کرد: کسی که روزه است آنچه روزه را باطل می کند  و تحت عنوان مبطلات روزه شمره می شود، از آن اجتناب می کند که این از دسته روزه عمومی است، که به خودی خود بی روح است

این مرجع عالی قدر تصریح کرد: ولی کسانی که تقید به ظواهر شرع دارند علاوه بر آن چشم و گوش و زبان آنان هم روزه است، درایام روزه هر چیزی را نمی بینند و هر چیزی را نمی گویند، نیز زنان هم حجاب خود را رعایت می کنند که این دسته از افراد کم است و جزء روزه خواص می شود و ما را به حکمت روزه که همان حس پرهیزکاری است می رساند.

رئیس حوزه علمیه اصفهان اذعان کرد: همه ادیان توحیدی برای نزدیک شدن به خدا دارای روزه بوده اند «لعلکم تتقون..» چرا که حکمت روزه پرهیزگاری وسپس رستگاری است.

وی بیان کرد: اگر کسی در ماه رمضان غیبت کند یعنی صحبت پشت سر کسی که آن حرف را در مقابل او نمی توانی بگویی به مثابه خوردن گوشت مرده برادر است و افرادی که متقی باشند این امر مذموم را حس می کنند و آن را می ببینند.

آیت الله مظاهری خاطرنشان کرد: کسی که در حال روزه از گناهان اخلاقی اجتناب نکند از او قبول نمی شود بنابراین این روزه، بدون روح هم هست و حس خوبی ندارد.

وی یاداور شد: این هم به خاطر این است که در روایت آمده است« الصوم لی و انا اجزا به» یعنی کسی که روزه صحیح گرفت پاداش آن خود خداوند است و مونس آن خدا می شود و در مانده نمی شود.

رئیس حوزه علمیه اصفهان متذکر شد: اما دسته سوم از روزه برای ما نمی باشد و آن نفی خواص است، همراه زبان و اعضا دل نیز روزه است به معنای این که در دل هیچ فکر و چیز دیگری به جز خدای متعال نیست ؛ که این نوع را علمای اخلاق گفته اند .

انتهای پیام/پلینک منبع


اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک