عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
خانه » اخبار جدید » سواد رسانه‌ای؛ مقوله‌ای که برای بعضی لاکچری شده

سواد رسانه‌ای؛ مقوله‌ای که برای بعضی لاکچری شده


نشست “سواد رسانه ای، زنان و خانواده” از سری نشست های انجمن سواد رسانه ای ایران، روز گذشته در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار و موانع افزایش سواد رسانه ای خانواده ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته داملیا به نقل از روابط عمومی انجمن سواد رسانه‌ای ایران، در این نشست بهاره نصیری، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، چند ادبیاتی بودن و موازی کاری نهادهای دولتی و غیردولتی را از مجموعه عوامل ناموفق بودن ارتقای سواد رسانه‌ای عنوان کرد.

وی با انتقاد از اینکه سواد رسانه ای برای بعضی افراد بیشتر شبیه یک مد علمی و مقوله‌ای لاکچری شده هست، تاکید کرد: متاسفانه در این حوزه بعضی نیز نگاه کاسبکارانه و بازاری دارند که همه این موارد از موانع حرکت سواد رسانه ای روی ریل صحیح خود هست.

این استاد دانشگاه پاشنه آشیل سواد رسانه‌ای را نداشتن متولی دانست و گفت: متاسفانه در حوزه سواد رسانه‌ای دستگاه‌های متعدد دولتی ادعا دارند ولی در عین حال هیچ یک هم خود را متولی حمایت از بخش خصوصی برای افزایش سواد رسانه ای نمی‌دانند.

در ادامه، محمد صادق افراسیابی، مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران بر لزوم بومی سازی سواد رسانه ای با توجه به آموزه های دینی و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی تاکید کرد و گفت: من تعریفی بومی از سواد رسانه‌ای را ارائه کردم اما لازم هست برای عملیاتی شدن این تعریف دست به دست هم دهیم تا شاهد تحقق سواد رسانه‌ای بومی باشیم.

افراسیابی یادآور شد: امروزه زنان جامعه چه زنان شاغل و چه زنان خانه‌دار قدرت تولید محتوا و حتی کسب درآمد را از طریق فضای مجازی دارند و فقط باید به آنها ادبیات سواد رسانه‌ای و چارچوب‌های سواد رسانه‌ای را آموخت.

وی همچنین تعداد معلمان سواد رسانه‌ای که در مدارس کتاب تفکر و سواد رسانه ای را آموزش می دهند را به تعداد کلیه مدارسی که این درس را تدریس می‌کنند، بسیار زیاد دانست و گفت: مشکل اصلی این هست که اکثر معلمانی که سواد رسانه‌ای را قرار هست آموزش دهند خودشان نمی‌دانند سواد رسانه‌ای چیست و من موارد متعددی شکایت دریافت کردم که معلم به دانش آموزان گفته هست درس جدیدی به نام سواد رسانه ای ارائه شده هست که درس مهمی نیست و بیایید سر کلاس برنامه های تلویزیون و شبکه های ماهواره ای را نقد و بررسی کنیم و اصلا نگران نمره نباشید.

وی افزود: گفته‌هایی که از کارکرد تدریس سواد رسانه‌ای در مقطع دهم متوسطه به دست ما رسیده هست نشان میدهد درس سواد رسانه ای به دلیل کم سوادی معلمان این درس به درس ضد سواد رسانه ای تبدیل شده هست و چون اسم رسانه در آن به کار رفته هست بعضی معلمان خیال می‌کنند این درس بهانه خوبی برای بیان نظرات و حتی خاطراتشان در مورد برنامه های تلویزیونی و شبکه های ماهواره ای و فیلم‌های سینمایی هست که دیده اند و این کاملا با اهداف تدریس سواد رسانه ای تعارض دارد.

همچنین معصومه نصیری، قائم مقام انجمن سواد رسانه ای نیز تاکید کرد: خانواده به عنوان اصلی‌ترین رکن اجتماع در ایجاد “سلیقه رسانه ای فرزندان” و “مدیریت و کنترل مصرف رسانه ای” آنها نقش موثر و غیرقابل انکاری دارد که همگان بر روی آن اتفاق نظر دارند اما مساله اساسی چگونگی همراه سازی خانواده ها با این ضرورت هست.

وی ادامه داد: آیا ما از پدر و مادری که خود هنوز برنامه ریزی مشخصی برای استفاده های رسانه ای خود ندارد و به راحتی تحت تاثیر تبلیغات بازرگانی و سریال ها قرار می گیرد می توانیم انتظار برنامه ریزی مصرف رسانه ای برای فرزندان را داشته باشم؟ در خانواده ای که … .

انتهای پیاملینک منبع


اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز - سئو و بهینه سازی : نکا موزیک